Wyłącznik nadprądowy

Wyłączniki nadprądowe (bezpieczniki, korki) – ochrona instalacji przed przeciążeniami.

wylaczniki_nadpradowe2

W rozdzielnicy elektrycznej, która znajduje się w naszym domu muszą być zamontowane urządzenia dbające o bezpieczeństwo mieszkańców oraz instalacji elektrycznej. Jednym z kilku urządzeń, których stosowanie jest obowiązkowe, są wyłączniki nadprądowe, które wyłączają zasilanie w sytuacjach awaryjnych, np. gdy kabel zasilający urządzenie zostanie uszkodzony i spowoduje zwarcie, lub gdy nierozważnie podłączymy za dużo urządzeń do jednego rozgałęziacza, co spowoduje przeciążenie linii ( jest to częsta przyczyna pożarów, gdyż nasza instalacja nie będzie przystosowana do tak dużego poboru prądu), dlatego konieczne jest stosowanie wyłączników nadprądowych, aby ochronić naszą instalację.

Firma Eaton oferuje wyłączniki nadprądowe CLS6 w szerokim zakresie prądów znamionowych gwarantujących właściwe zabezpieczenie instalacji i podłączonych do niej urządzeń. Oprócz znakomitych właściwości technicznych nasza aparatura odznacza się małymi gabarytami oraz eleganckim wyglądem.

wylaczniki_nadpradowe

Przykładowe sytuacje, w których chroni nas wyłącznik nadprądowy typu CLS6:

– przeciążenie

Podłączenie dużej ilości odbiorników do jednego gniazdka (obwodu) poprzez wykorzystanie kilku rozgałęziaczy spowoduje przepływ dużego prądu przez przewody instalacji elektrycznej. Skutkuje to niewidocznym dla użytkowników znacznym wzrostem temperatury przewodu, a w konsekwencji uszkodzeniem, a nawet przepaleniem izolacji. Może to być również bezpośrednią przyczyną pożaru.

– zwarciewylaczniki_nadpradowe1 Podczas fizycznego uszkodzenia rur wodociągowych od hydroforu, woda w nich nadal jest pod ciśnieniem i wytryska na znaczne odległości, zalewając nie tylko układ zasilający hydrofor, ale również inne urządzenia elektryczne np. lampy oświetleniowe. Woda jako bardzo dobry przewodnik prądu spowoduje zwarcie i przepływ bardzo dużego prądu, który może powodować kolejne uszkodzenia instalacji i urządzeń.