Uruchomienie LTE 800MHz i wpływ na odbiór telewizji cyfrowej DVB-T

sygnał DVB-T nasycony przez LTEW związku ze zbyt małym zasięgiem LTE działającym na częstotliwości 1800MHz i jednoczesną zmianą w Polsce telewizji w technologi analogowej na cyfrową, przez co zostało ograniczone pasmo nadawania telewizji naziemnej, nieużywane pasmo zostało przeznaczone do rozwinięcia technologii LTE w częstotliwości 800MHz, które obejmą swoim zasięgiem większy teren.

Niestety wraz z uruchomieniem transmisji danych LTE na częstotliwości 800MHz, przewiduje się możliwość wystąpienia interferencji, między silniejszym sygnałem telefonii komórkowej, a sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej. Uruchomienie sieci LTE 800MHz może skutecznie zakłócić sygnał DVB-T a w skrajnych przypadkach uniemożliwić jego odbiór. Największe zakłócenia będą na antenach siatkowych a w bliskiej odległości od nadajnika LTE 800MHz zakłócenia będą występować również na antenach kierunkowych.

Problemy z DVB-T poprzez LTE

Problem z zakłóceniami sygnału DVB-t od LTE będzie występował na terenie całego naszego kraju. Uruchomienie sygnału LTE w paśmie 791-862 MHz będzie oznaczało emisję w obszarze 60-69 kanału, stanowiących górną granicę przesyłu sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Obecność w bliskim sąsiedztwie kanałów częstotliwości telefonii komórkowej i telewizji cyfrowej, może odbić się negatywnie na jakości sygnału DVB-T. Dużo silniejszy sygnał LTE będzie wówczas źródłem nieoczekiwanych interferencji, co w konsekwencji wywoła pogorszenie jakości sygnału DVB-T.

Głównym źródłem zakłóceń DVB-T jest promieniowanie od stacji bazowych LTE, jednak również urządzenia końcowe takie jak modem, telefony komórkowe, smartfony, mają negatywny wpływ na transmisję sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. LTE 800 MHz może zakłócić również skutecznie prawidłowy odbiór telewizji kablowej (analogowej i cyfrowej), szczególnie w przypadku zastosowania do przekazu transmisji niskiej jakości przewodów bez ekranowania.

Działanie filtra LTE