Pierwszy samowystarczalny energetycznie dom wielorodzinny na świecie

Pierwszy samowystarczalny dom

Samowystarczalny energetycznie dom zasilany wyłącznie energią słoneczną

Czy jesteś sobie w stanie wyobrazić dom, który zasilany jest energią, pochodzącą wyłącznie ze słońca? I to taki, który mieści się w północnej Szwajcarii, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi 1°C, a w lipcu nie przekracza 17°C? Tego typu apartament powstał między innymi dzięki nowoczesnym technologiom ABB, które pomagają oszczędzać energię oraz pozyskiwać ją bezpośrednio ze słońca.
Energia ze słońca

Cała energia, której mieszkańcy potrzebują do życia (na przykład do ogrzewania, gotowania, prania) jest pozyskiwana lokalnie ze słońca. Wystarczy zaledwie jedna godzina światła słonecznego dziennie, aby zaspokoić w miesiącach letnich potrzeby energetyczne dziewięciu rodzin mieszkających w apartamentowcu. Z kolei zimą i jesienią, budynek korzysta z energii gromadzonej przez specjalne baterie oraz magazyny energii.

Jak to możliwe?

Dach i cała fasada domu są wyłożone panelami solarnymi, a produkty firmy ABB przekazują energię słoneczną do domu. Dzieje się to dzięki 26 inwerterom solarnym, które konwertują napięcie DC z paneli solarnych na napięcie AC i przekazują elektryczność do sieci domowej. Energia pozyskana ze słońca jest przekształcana nie tylko w prąd elektryczny, ale także energię termiczną, czy nawet paliwo palne przydatne podczas miesięcy zimowych, kiedy jest mniej słonecznie.

Energia, która nie zostaje zużyta natychmiast przez mieszkańców, jest zatrzymywana do wykorzystania podczas nocy, pochmurnych dni i zimy. Jest to realizowane krótkoterminowo za pomocą baterii i długoterminowo za pomocą olbrzymiego magazynu termicznego. Energia termiczna jest używana zimą do ogrzewania.

Pierwszy samowystarczalny energetycznie dom

Jak oszczędzać energię?

Chociaż budynek oszczędza energię wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe, nie dzieje się to kosztem komfortu mieszkańców. Jest to możliwe dzięki sprawdzonym technologiom i systemom, które pozyskują i magazynują energię, a także innowacjom ograniczającym jej zużycie.

Aby mniej cennej energii zgromadzonej przez budynek było zużywane przez sprzęt gospodarstwa domowego, musi on charakteryzować się możliwie najwyższą efektywnością energetyczną. Oprócz energooszczędnych pralek i lodówek zużycie energii do minimum pomaga także zmniejszyć system automatyki budynku ABB-free@home.

„Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym przełomowym projekcie. System ABB-free@home przekształca te nowe mieszkania w inteligentne domy, a nasze wyposażenie solarne wspiera samowystarczalność budynku” — tłumaczył Mike Mustapha, dyrektor zarządzający działu Building Products w firmie ABB.

„Wiele funkcji systemu automatyki budynkowej z jednej strony obniża zużycie energii, a z drugiej strony podnosi komfort mieszkania w takim budynku. Na przykład po naciśnięciu przycisku „do widzenia” przy wychodzeniu z mieszkania wszystkie urządzenia w domu będące w stanie gotowości są całkowicie wyłączane.”

Dla większej wygody i łatwości obsługi, w systemie można dla przykładu konfigurować różne sceny, które pozwalają rozróżnić stonowane światło do posiłku od jasnego oświetlenia do czytania. System rozpoznaje także kombinacje oświetlenia i automatycznie oferuje je do wyboru. Jeśli przykładowo mieszkańcy oglądają telewizję przy przyciemnionym świetle i zaciągniętych zasłonach, system automatyki budynku zapamięta taką kombinację i będzie oferował ją jako opcję.

Pierwszy dom samowystarczalny energetycznie

Dzięki czujnikom wewnątrz i na zewnątrz budynku system automatyki budynku ABB-free@home automatycznie reaguje na warunki zewnętrzne. Jeśli z powodu zbyt dużego nasłonecznienia w mieszkaniu robi się zbyt ciepło, zasłony zostają automatycznie zaciągnięte. Jeśli istnieje ryzyko, że silnie wiejący wiatr może uszkodzić zasłony, są one podciągane. Dzięki temu, system automatyki budynku nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i sprawność energetyczną, ale także maksimum komfortu.

Inteligentne domy przyszłości

Opisywany projekt pokazuje jak mogą wyglądać i funkcjonować nowoczesne domy przyszłości, które charakteryzować się będą nie tylko „inteligencją”, lecz także ekologicznym podejściem do życia. Podczas ceremonii otwarcia apartamentowiec został symbolicznie odcięty od tradycyjnej sieci zasilania, aby podkreślić, że nowoczesne technologie umożliwiają czerpanie energii z całkiem innych niż źródeł niż te, które znaliśmy i używaliśmy do tej pory.

Źródło: ABB Conversations (Mark Curtis – Off-grid living can mean living it up in comfort)